Per praėjusius 2020-uosius Visagino ir Kazlų Rūdos savivaldybėse daugiau kaip 400 įvairaus amžiaus moterų ir vaikų nuo sveikatinamojo fizinio aktyvumo užsikrėtė geros nuotaikos virusu: sportuodami ant minibatutų numetė daugiau kaip pusę tonos svorio ir nuėjo beveik 160 mln. žingsnių.
„Judesio jausmas – tai kažkas nepakartojamo! Net mano sūnus pamėgo. Mes kartu galime prasmingiau, sveikuoliškai praleisti vakarus“, – apie savo patirtis kalba Kazlų Rūdoje gyvenanti Rūta Kmitienė.
„O aš jaučiuosi pilna energijos ir galiu gyventi visavertį gyvenimą“, – jai antrina Gaila Gaižiūnienė.
Pašnekovės, kaip ir dar beveik 400 mamų ir vaikų, visus 2020-uosius buvo kviečiamos ant minibatutų treniruotis ne mažiau kaip 10 savaičių iš eilės ir kasdien nueiti bent po 10 000 žingsnių. Valandos trukmės treniruotės vyko dvi dienas per savaitę 3-4 pamainomis – Sporto rėmimo fondo lėšomis iš dalies finansuotas projektas sulaukė didžiulio pasisekimo, nes visos jo veiklos buvo nemokamos.
„Niekas taip nemotyvuoja moters judėti, kaip galimybė įsisprausti į dydžiu mažesnę suknelę“, – juokaudama pastebi projekto vadovė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.
Kasdienis fizinis krūvis absoliučiai daugumai projekto dalyvių išėjo į naudą: vienos pamiršo po gimdymų ir ginekologinių operacijų kankinusias šlapimo nelaikymo problemas, kitoms nustojo mausti nugarą ar kojas, susireguliavo kraujospūdis, jau nekalbant apie sustangrėjusį kūną, padailėjusias formas ir atsikratytus papildomus kilogramus.
Vis dėlto, pasak projekto atstovės, svarbiausia, jog sudėtingus metus, paženklintus COVID-19 pandemijos, visos dalyvės nugyveno taip, kaip skelbia projekto pavadinimas – pagal geros nuotaikos programą. „Mums pavyko praktiškai patvirtinti moksliniais tyrimais ne kartą prieitą išvadą, kad fizinis aktyvumas tiesiogiai siejasi su žmogaus psichikos sveikata ir gera emocine savijauta“, – sako S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė.
Projekto dalyvių fizinę ir psichikos sveikatą stebėjęs medikas Simonas Utkus teigia, kad vertinant bendrai, moterų ir vaikų nuotaikos išliko geros. „Dešimties balų sistemoje įvertinimų vidurkis siekė 8,38 (gera nuotaika). Pagal atliktus testus dalies atsakymuose buvo galima įžvelgti lengvos ar vidutinės nerimo ir (ar) depresijos simptomatikos, tačiau sunkių nerimo ar depresijos atvejų pasitaikė tik pavieniais atvejais. Džiugu, kad dalyvavimas reguliariose fizinėse veiklose sudėtingu karantino metu padėjo išlaikyti moterims stabilią psichikos būklę. Pablogėjimo atvejų neužfiksuota“, – apibendrina sveikatos specialistas.
S. Utkaus žodžiais tariant, ne mažiau svarbu, kad net reikšmingai stiprius (daugiau kaip 6 balų imtinai 10-ies balų sistemoje) nugaros, liemens, kojų skausmus kentusios moterys specialiai joms parinktų pratimų dėka atgavo gyvenimo kokybę, pagerėjo jų atsistatymas po fizinio krūvio. Nemažai daliai projekto dalyvių sparčiai tirpo po nėštumų ir gimdymų priaugti kilogramai – vidutiniškai po 3-5 kg per 10 savaičių. O didžiausias užfiksuotas pokytis – net 35 kg per metus!
„Man gera matyti, kaip moterys pamėgo sportą – net ir tos, kurios anksčiau jo nemėgo. Šiuo požiūriu minibatutai visiškai pateisino savo paskirtį, o projektas – pavadinimą“, – tvirtina vykdančioji trenerė Donata Raižytė. Nors dėl karantino apribojimų du iš penkių projekto ciklų jai teko vesti nuotoliniu būdu, per ZOOM platformą tiesiai dalyvių namuose, trenerė profesionaliai susidorojo su tekusiu iššūkiu. Paskutinius du mėnesius, lapkritį ir gruodį, Visagino ir Kazlų Rūdos savivaldybėse taip sportavo jau beveik 120 moterų ir vaikų.
„Labai fainas projektas buvo. Aš, kaip niekad nesportavusi, buvau maloniai nustebinta, kad gali būti taip smagu – išsikrato visi rūpesčiai iš galvos, o bendros treniruotės per ZOOM tikrai motyvavo nenusimuilinti“, – pasibaigus treniruotėms, įspūdžiais dalinosi Judita Rinkevičienė iš Kazlų Rūdos. Jai, kaip ir kitoms sportavusioms moterims, fizinio aktyvumo užkratas davė gerą nuotaiką ir galimybę pakeisti gyvenimo būdą.
Bandomasis projektas moterims Geros nuotaikos programa pilotinėse Kazlų Rūdos ir Visagino savivaldybėse buvo bendrai finansuotas VšĮ „Versli mama“ ir Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.
Projekto metu įvairaus amžiaus moterys ir vaikai ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę sportavo ant minibatutų ir stengėsi kasdien nueiti ne mažiau kaip po 10 000 žingsnių, kurie fiksuoti išmaniaisiais prietaisais ir apdoroti projekto mainavietėje https://gerosnuotaikos.verslimama.lt/
Projektu buvo siekiama paskatinti moterų fizinį aktyvumą ir leisti patirti daugkartiniais moksliniais tyrimais įrodytą jo naudą psichoemocinei būklei, taip pat formuoti sveikatai palankios gyvensenos įgūdžius. Iš viso įvyko 5 programos ciklai po 10 savaičių, per kuriuos sveikatinamąją fizinio aktyvumo naudą pajuto daugiau kaip 400 moterų ir vaikų.