Dabartiniu metu, kai daugelis įmonių patiria nuosmukį, verslo finansavimas tampa tikru iššūkiu. Kaip pasirinkti labiausiai tinkamą finansavimo būdą, kuris būtų iš tiesų optimalus ir tenkintų tikruosius įmonės poreikius atitinkamu laikotarpiu?
Alternatyvaus finansavimo bendrovės „Factris“ Rizikos skyriaus vadovas Lietuvoje Edmundas Volskis verslioms mamoms turi keletą reikšmingų patarimų.
Faktoringas
Šis finansavimo būdas pirmiausia aktualus įmonėms, kurios veikia vadinamajame verslas-verslui (angl. business to business, B2B) segmente bei išrašo sąskaitas su mokėjimo atidėjimu. Faktoringas, kaip pastebi E. Volskis, šiuo metu ypač populiarus transporto, statybos, gamybos, prekybos sektoriuose. Dažniausiai įmonės prašo finansavimo sąskaitoms, kurių bendra suma yra iki 1 mln. eurų.
„Augant alternatyvaus finansavimo rinkai faktoringas tapo prieinamas ir labai mažiems verslams, kadangi alternatyvūs finansuotojai taiko elementarius minimalius reikalavimus. Pavyzdžiui, įmonė turi veikti 6 mėnesius, jos apyvarta turėtų siekti 30–50 tūkst. eurų. Standartiškai kreditoriai finansuoja sąskaitas su maksimaliu 120 dienų apmokėjimo atidėjimo terminu“, – komentuoja E. Volskis.
Naudinga atkreipti dėmesį, kad šiuo atveju finansuotojai draudžia gautinas sumas ir dažniausiai neprašo įmonės papildomo užstato. Naudodamas faktoringo paslaugą, pinigus už neapmokėtas sąskaitas verslas gali gauti iš karto, nestabdydamas svarbių verslo augimo ir vystymosi procesų. Kitaip sakant, užtikrinamas pastovus apyvartinių lėšų srautas ir įmonės veiklos vientisumas.
Atvirkštinis faktoringas
Šis sąskaitų faktūrų finansavimo būdas naudingas įmonėms, kurioms tiekėjai nesuteikia arba suteikia trumpus apmokėjimo atidėjimo terminus. Pasinaudojus atvirkštinio faktoringo paslauga, finansuotojas sumoka tiekėjui už prekes ar paslaugas ir suteikia papildomą atidėjimo terminą klientui.
Atvirkštinis faktoringas kaip finansavimo būdas gali būti labiausiai naudingas vienkartinių projektų įgyvendinimui bei sezoninio verslo finansavimui. Tiesa, atvirkštinio faktoringo paslauga paprastai labiau prieinama stipresniam verslui, kuris turi ilgesnę veiklos istoriją ir stiprią biudžeto balanso struktūrą, kadangi lėšas privalo grąžinti pats klientas suėjus sąskaitos apmokėjimo terminui.
„Pastebime, kad dauguma mūsų klientų atvirkštinio faktoringo paslauga naudojasi norėdami padidinti sandėlio atsargas, užtikrinti sezoninį augimą, gauti geresnę kainą iš tiekėjo už išankstinį apmokėjimą bei įgyvendinti nestandartinius verslo projektus, kurie neretai būna vienkartiniai. Atvirkštinio faktoringo ciklas paprastai būna 30–120 dienų, parenkamas kiekvienam klientui individualiai pagal verslo specifiką. Paprastai įmonės naudojasi 50–250 tūkst. eurų sąskaitų finansavimo limitais“, – komentuoja E. Volskis.
Kredito linija
Šią finansavimo formą galima pavadinti atsinaujinančia fiksuoto dydžio paskola, kurios vienas pagrindinių privalumų – įmonė moka palūkanas tik už panaudotą finansavimo sumą. Taip verslas turi lankstesnį įrankį pinigų srautams valdyti.
Pasinaudojus kredito linija pasiskolintos lėšos gali būti grąžinamos bet kada, kai įmonėje atsiranda papildomų pajamų.
„Šis produktas pirmiausia naudingas verslui, kurio apyvartinio kapitalo ciklas nėra subalansuotas, kitaip tariant, jei verslui reikia padengti išlaidas, kol jis laukia kitų sąskaitų apmokėjimo. Kredito linija naudinga ir sezoninio verslo savininkams, kadangi galima kiekvieną mėnesį dengti tik palūkanų sąnaudas, o paskolą išpirkti termino pabaigoje, kai įmonėje atsiranda didžiausias pajamų srautas. Standartiškai kredito linijos terminas yra 1 metai, o limitai svyruoja nuo 10 iki 500 tūkst. eurų“, – komentuoja „Factris“ Rizikos skyriaus vadovas Lietuvoje.
Anot jo, žvelgiant į „Factris“ bendrovės duomenis, galima sakyti, kad dabar labiausiai paklausus yra standartinis faktoringas, kuris sudaro 75 proc. viso portfelio.
Kaip gauti finansavimą
Verslioms mamoms, norinčioms pasinaudoti papildomu finansavimu, pašnekovas pataria pirmiausia aiškiai atsakyti į klausimą, kokia bus lėšų panaudojimo paskirtis. Atsižvelgiant į įmonės veiklos specifiką, finansuotojams bus paprasčiau ir greičiau patarti tinkamiausią finansavimo produkto tipą.
E. Volskis atkreipia dėmesį, kad kreipdamosi dėl atvirkštinio faktoringo ar kredito linijos, įmonės turėtų pasiruošti pristatyti lėšų panaudojimo viziją, įmonės vadovų kvalifikaciją, patirtį ir profesionalumą savo srityje, akcininkų įsitraukimą bei požiūrį į verslo valdymą, argumentuoti savo pinigų srautus, įrodyti, kad jie bus pakankami paskolai grąžinti.
O faktoringas, kaip sako E. Volskis, šiuo atveju yra vienas paprasčiausių finansavimo būdų, kai kreditoriai gali pritaikyti lankstesnes finansavimo sąlygas, kadangi skolos grąžinimo šaltinis yra aiškus ir dažniausiai apdraustas.
Iliustracijos iš portalo VERSLI MAMA archyvų.
________________________________________________________________________________
Taip pat skaitykite:
Biudžetinė šventė: 8 patarimai, kaip taupiai paminėti progas, kurių nenorime nukelti