Aktualu

Verslo idėjos: senbuviai naujokams pataria jomis dalintis

Print Friendly, PDF & Email

Dažnai kalbama, kad verslams, kurie nepasiduos skaitmenizacijai, nulemta pralaimėti konkurencinę kovą. Tačiau ekspertai pabrėžia, jog skaitmenizacija pati savaime pranašumo negarantuoja, daug svarbiau – dalintis idėjomis ir tartis su rinkos senbuviais.

Tadas Jasas_verslo idėjos_verslimama1

Ekspertas Tadas Jasas pataria verslo naujokams ne išradinėti dviratį, o pasidomėti senbuvių patirtimi.

„Nepaisant technologinės pažangos, visų svarbiausia yra geros verslo idėjos, išvystyti produktai ar paslaugos, o skaitmenizuoti verta tik gerai veikiančius procesus. Dar reikia aiškiai apsibrėžti, ko siekiama: pagreitinti operacijas, perkelti komunikaciją su klientais į skaitmeninę erdvę, atsisakyti popierinių dokumentų ar sumažinti žmogaus daromas klaidas gamyboje“, – organizacijos „Reach for Change“ rengiamo verslo inkubatoriaus dalyviams sakė Tadas Jasas, „Tele2“ atsiskaitymų ir IT skyriaus vadovas.

Pasak IT eksperto, tik atsakius į šiuos klausimus ir pasirinkus kiekvienam tikslui įgyvendinti tinkamus sprendimus, verslas gali įgyti konkurencinį pranašumą prieš inovacijų nediegiančius konkurentus.

Verslo idėjos skirtos dalintis, o ne saugoti

Anot T. Jaso, neretai pradedantys verslininkai, manydami, kad jų idėją gali pasisavinti, laikosi nuošalyje ir dėl skaitmenizacijos galimybių nesikonsultuoja su toje srityje dirbančiais senbuviais.

„Ar dabartinėje verslo stadijoje jau verta sukurti el. parduotuvę arba robotizuoti dalies specialistų darbą? O gal sukurti virtualią sąskaitų išrašymo ir kaupimo platformą? Kol svarstote, apie tai galvoja dar šimtai, o kiti ir įgyvendino. Tarkitės, kalbėkitės. Juk diegiant inovaciją, eigoje kyla papildomų idėjų, apie kurias dabar nesusimąstote, tačiau jas žino jau turintys patirties“, – teigia T. Jasas.

Pasak T. Jaso, skaitmenizacijos svarba priklauso ir nuo konkrečios verslo šakos bei veiklos pobūdžio, tačiau nereikėtų manyti, kad ji reikalinga tik technologijų ar pramonės sektoriui.

Teoriškai skaitmenizuoti galima tiek nedideliais kiekiais rankų darbo muilus pardavinėjančios įmonės veiklą, tiek didelių logistikos įmonių atsiskaitymo už degalus sistemą. Svarbiausia įvertinti konkrečioje  įmonėje veikiančių procesų sudėtingumą, duomenų kiekį, dalyvaujančių darbuotojų ir partnerių skaičių, teritoriją, kurioje vykdoma veikla, o tada atsirinkti ir tinkamiausius sprendimus.

Nors veiklos analizė, prieš ją skaitmenizuojant, yra itin svarbi, ekspertas pataria ilgai nedelsti.

„Nusprendus skaitmenizuoti kažkurį iš verslo procesų, svarbiausia pradėti ir kuo greičiau pamatyti pirmuosius rezultatus. Tai ne tik padės suprasti, ar jūsų inovacija pasiteisino, bet ir suteiks papildomos motyvacijos“,  – sako T. Jasas.

IT specialistas: įdarbinti ar samdyti?

Pasak eksperto, kai pasirinksite, kuriuos verslo procesus norėtumėte skaitmenizuoti, reikės nuspręsti, kam patikėti šį darbą – samdyti išorės specialistus ar plėsti komandą ir sukurti naują darbo vietą.

Vienas iš esminių verslo sėkmės faktorių yra kolektyvas. Jei turite motyvuotą komandą, kuri gali savarankiškai įgyvendinti idėją, siūlyčiau rinktis šį variantą. Tai padės net tik sutaupyti pinigų, bet ir greičiau pasiekti norimą tikslą, Išorės partnerius įtraukti visada bus galima ir vėliau.

Tačiau T. Jasas pabrėžia, kad šis variantas tinka ne visuomet. Reikėtų įvertinti, ar į komandą galėsite pritraukti tinkamos patirties turintį ekspertą ir užtikrinti jam nuolatinį darbą.

„Viena ekspertinė sritis reikalauja daugelio metų įdirbio, kitai užtenka ir kelių mėnesių. Vienam skaitmeninimo projektui įgyvendinti užtenka kelių savaičių, kitam – metų ir dar reikia nuolatinės priežiūros. Apibendrinant, tiek dėl skaitmenizacijos reikalingumo, tiek dėl partnerių pasirinkimo, verta pasikonsultuoti su šioje srityje jau dirbančiais specialistais bei kolegomis. Jų įžvalgos ir patarimai padės pasirinkti tikslingiau“, – pataria T. Jasas.

Ar sutinkate, kad verslo idėjomis reikia dalintis?

Taip pat skaitykite:

Asmens duomenų apsauga: kaip netapti vagišių auka

Verslo idėja: 5 patarimai, kaip ją pristatyti

Ar galima apsaugoti verslo idėją (advokatės Giedrės komentaras)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.