Atostogų metu laisvalaikį gali paįvairinti ne tik poilsis prie jūros ar kelionės, bet ir savanorystė. Tai puiki galimybė įgyti karjerai ir asmenybės vystymuisi naudingos patirties, padedant spręsti visuomenei aktualias problemas.
Savanorystė turi ne vieną formą: ji gali būti savanoriška veikla, savanoriška tarnyba, vietinė, nacionalinė ir tarptautinė, trumpalaikė arba ilgalaikė.
Jauniems žmonėms savanorystė suteikia galimybę dar labiau pažinti gyvenimą – tiek jo iššūkius, tiek ir kilnius tikslus. Neatlygintinas nuoširdus darbas yra išskirtinė proga prisiliesti prie pačių įvairiausių organizacijų veiklos, „pasimatuoti“ specialybes, išbandyti save. Pavyzdžiui, portalas VERSLI MAMA siūlo prisijungti prie Visagino mieste vykdomo sveikatinimo projekto Erdvė „3 žingsniai“ ir padėti treneriams atlikti dalyvių fizinės būklės vertinimo testus. Kas žino, galbūt ši patirtis ateityje paskatins rinktis su visuomenės sveikata ir jos puoselėjimu susijusį profesinį kelią.
Abiturientus auginantiems tėvams ir patiems abiturientams žinotina, kad renkantis atitinkamas savanorystės programas galima užsidirbti net 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.
Tiesa, kaip pastebi įvairių organizacijų atstovai, Lietuvoje savanorystė kol kas dar vertinama kaip laisvalaikio leidimo forma. O neseniai nuskambėjusi istorija apie netinkamą savanorystės panaudojimą viename iš labdaros ir paramos fondų užmetė juodą nepasitikėjimo šia visuomenine veikla šešėlį.
Iš tiesų savanorystė visuomenei svarbi keliais aspektais. Pačiam savanoriaujančiam žmogui savanorystė gali atnešti neįkainojamą patirtį, naudingas žinias, pažintis su įdomiais žmonėmis. Bendruomenei ji duoda skirtingų grupių susiklausymą, naujus projektus, stiprėjantį jausmą, kad Lietuvoje gyventi gera. Savanoriaudami žmonės noriai dalijasi savo laiku, patirtimi ir gebėjimais, o tai suteikia jiems gyvenimo prasmės, pagalbos artimui, laimės pojūtį.
Savanoriauti galima nuo 14 metų
Mokiniai, studentai ir visi jauni žmonės vasarą gali įgyti patirties savanoriaudami ir neatlygintinai dalindamiesi laisvu laiku ar žiniomis. Savanoriauti gali visi Lietuvoje gyvenantys asmenys nuo 14 m. bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje.
Jeigu norima trumpalaikės savanorystės, tuomet geriausia rinktis įvairius renginius ir festivalius. Jeigu tikimasi gilesnės patirties, tuomet geriau dairytis ilgalaikės savanorystės, kur prieš pradedant tarnybą vyksta įvairūs mokymai.
Pavyzdžiui, „Vaikų linijos“ ar „Jaunimo linijos“ tarnybose savanoriauti pradedama išmokus tinkamai valdyti pokalbius su krizės ištiktais žmonėmis. Savanorystė taip pat gali būti profesionali, kai savo srities ekspertas paslaugas teikia neatlygintinai. Nors jauni žmonės paprastai dar nebūna įgiję profesijos, tačiau gali turėti įgūdžių, kurie praverstų kai kurioms organizacijoms – pavyzdžiui, geba kurti interneto tinklapius, programuoti.
2019 metais savanoriaujant galima gauti papildomo 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Tam reikėjo rinktis savanorystę jaunimo savanoriškos tarnyboje arba pagal „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpuso“ programas.
Jaunimo savanoriška tarnyba – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 40 val. mėnesį pagal individualų suderintą veiklos planą dirba pasirinktoje organizacijoje. Tarnybos metu savanorį apmoko ir lydi kuratorius.
Kita galimybė užsidirbti papildomų balų – 3 mėnesių tarptautinė savanoriška veikla pagal programas „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“. Šiose programose dalyvauti gali tik 18 metų sulaukę jaunuoliai.
Daugiau apie savanorių ieškančias organizacijas galima rasti tinklapyje www.buk-savanoriu.lt ir Jaunimo reikalų departamento interneto tinklapyje www.jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste.
Savanoriai laukiami ir Visagine
Jau liepos 12 d., penktadienį, Visagino mieste prasidės bandomasis projektas Erdvė „3 žingsniai“. Jo tikslas – išmokyti atpažinti savo emocijas, jų nesuvalgyti ir tinkamai judėti. Pasak projektą organizuojančios VšĮ „Begalybė ne riba“ atstovų, šie 3 maži, paprasti, bet labai svarbūs žingsniai veda į gyvenimą be nereikalingo streso, kūno ligų ir nusivylimo savo išvaizda.
„Iš tiesų gerai gyvenimo kokybei reikia pakankamai nedaug, tik 3 žingsnių“, – skaičiuoja sveikos gyvensenos ekspertas Vytautas Šnejerovas, kuris projekto dalyviams padės griauti sveikatai palankios mitybos mitus. Pasak Vytauto, 1 žingsnis skirtas tam, kad pastebėtum, atpažintum ir išmoktum suvaldyti savo emocijas. 2 žingsnis – tam, kad jų nesuvalgytum, t. y. nemalšintum streso maistu. O 3 žingsnis yra pats paprasčiausias, bet kartu ir labai sudėtingas – jis skirtas tam, kad kasdien įprastum kuo daugiau judėti.
Kiekvienas visaginietis, atvykęs į erdvę „3 žingsniai“, kartu su Vytautu ir minibatutų trenere Donata Raižyte atliks įvairius fizinės būklės vertinimo testus. Tarp jų bus ir 6 minučių fizinio krūvio testas širdies veiklai įvertinti, ir įvairūs lankstumo, koordinacijos, fizinio pajėgumo testai. Šioms užduotims atlikti ekspertams labai reikės savanorių pagalbos, todėl į talką kviečiami visi, kuriems įdomūs moksliškai patvirtinti neinvaziniai žmogaus organizmo tyrimai.
Norintieji tapti projekto Erdvė „3 žingsniai“ savanoriais, kviečiami registruotis el. p. 3zingsniai@gmail.com arba mob. tel. +370 610 75 261 iki liepos 10 d.
Sveikos gyvensenos skatinimo erdvė „3 žingsniai“ – tai 20 savaičių trukmės projektas, finansuojamas Visagino savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo 2019 m. specialiosios programos visuomenės sveikatos projektų lėšomis. Projektą vykdo VšĮ „Begalybė ne riba“.