Aktualu

Keičiasi kūno kalba – keičiasi ir elgesys (praktiniai patarimai)

Print Friendly, PDF & Email

Siekiant pajusti pašnekovo nuotaiką ar sužinoti tikruosius elgesio motyvus, svarbus vaidmuo tenka balso intonacijai, gestams, pozoms. Kūno kalbos išmanymas padeda ne tik geriau susigaudyti aplinkoje ir sklandžiau bendrauti, bet ir leidžia pakeisti savo elgesį bei savijautą.

Žmonės, kurie jaučiasi viršesni (net jei galios jausmas sukeliamas dirbtinai), pirmi paspaus ranką, ilgiau išlaikys akių kontaktą, plačiau gestikuliuos, laikysis tiesiai, kiek palinkę į priekį, kūną ir galvą pasukę į kitus, elgsis gyvai ir spinduliuos pasitikėjimą savimi – tai patvirtina psichologių Dana Carney ir Judith Hall atlikti tyrimai.

Kūno kalba išskiria iš aplinkos ne tik lyderius. Ji puikiai atskleidžia ir bejėgystę, menką savivertę, baimes. Pasak Harvardo verslo mokyklos tyrėjos, knygų autorės Amy Cuddy, bejėgiai pasirodome kur kas dažniau, nei manome. Tačiau tai įmanoma pakeisti.

Išmokus išlaisvinti kūną, išlaisvinamas ir protas. Knygos „Išdrįsk pažadinti savo vidinę jėgą“ autorė A. Cuddy tikina, kad teisingos kūno kalbos galima išmokti, o keičiant judesius, keičiasi ir vidinis nusiteikimas. Daugumai mūsų tenka sukaupti jėgas prieš pokalbį dėl darbo, svarbius verslo susitikimus, derybas, pristatymus, viešus renginius ar mezgant naujas pažintis, norint išsakyti kritiką ar apsiginti jos sulaukus. Kiekvienas nerimauja dėl skirtingų dalykų, tad siekiant išsiaiškinti, kas baugina būtent jus, svarbu stebėti situacijas ir žmones, kurie išprovokuoja bejėgiškumo kalbą. Taip sudėtingoms situacijoms galėsite pasiruošti iš anksto.

Norint labiau pasitikėti savimi ir pasiekti geresnių rezultatų tiek karjeroje, tiek asmeniniame gyvenime (geriau pasirodyti per darbo pokalbį ar pasimatymą, įtaigiau parduoti, būti mėgiamu draugų kompanijoje), A. Cuddy skatina išdrįsti pažadinti savo vidinę jėgą ir rekomenduoja:

Atsikratyti bejėgiškumo laikysenos

Svarbu vengti bejėgiškų pozų, kurias dažnai nesąmoningai darome. Kaip?

• Atkreipkite dėmesį, kas vyksta tą akimirką, kai imate trauktis, gūžtis ir trokštate išnykti. Kokios situacijos ir dirgikliai verčia taip elgtis? Jau vien tai žinodami galėsite kontroliuoti save, kai kitą kartą atsidursite panašioje situacijoje.

• Nusistatykite priminimą atkreipti dėmesį į laikyseną: kasvalandinį telefone; prisiklijuokite lipnių lapelių su priminimais biure ir namuose; susirašykite patikimus draugus, šeimos narius ir bendradarbius. Paprašykite jų, kad pasakytų jums, kai tik imsite kūprintis.

• Erdves, kuriose praleidžiate daug laiko, susitvarkykite taip, kad laikysena visada būtų gera.

• Jei esate linkęs miegoti susirietęs į gemalo pozą, prieš užmigdamas pasirąžykite lovoje. Jei atsibundate gemalo pozoje, prieš keldamasis irgi pasirąžykite. Jei daug laiko bendraujate telefonu, naudokite ausines ir kalbėdamas rąžykitės, užuot laikęs telefoną prie ausies.

• Jei galite, pabandykite dirbti stovėdamas. Darykite pertraukėles ir pavaikštinėkite.

• Galite įsigyti nešiojamą įrenginį, kuris stebės ir primins pakoreguoti prastą laikyseną.

• Jums visuomet šalta kabinete, kuriame kontroliuojama oro temperatūra? Nebesivyniokite į šalį, pledą ar didelį megztinį. Vilkėkite drabužius keliais sluoksniais!

• Kai tik galite, išnaudokite socialines galimybes pasirąžyti, pavyzdžiui, eikite į sporto salę, bėgiokite, praktikuokite jogą, šokite. Nepraleiskite progos pasitempti!

Išbandyti galios pozas

Kariams dažnai duodama komanda „Ramiai!“ Tai reiškia, kad jie turi stovėti pakėlę smakrą, išpūtę krūtinę, atlošę pečius ir įtraukę pilvą. Ši stovėsena geriausiai padeda sužadinti galios jausmą ir budrumą, išlaikyti kontrolę.

• Bendraudami ar norėdami susitelkti į dabartinę akimirką, sėdėkite arba stovėkite tiesiai. Pečiai turi būti atlošti atgal, o krūtinė – išpūsta. Smakrą laikykite šiek tiek pakeltą, bet ne per daug, kad nežvelgtumėte į žmones iš aukšto.

• Kvėpuokite giliai ir lėtai – tinkamas kvėpavimas gali padėti susikaupti (tai sunku padaryti nuleistais pečiais ir įdubusia krūtine).

• Kai nejudate, stovėkite tvirtai (nekryžiuokite kojų), taip, kad neprarastumėte pusiausvyros, kam nors stumtelėjus ar atsitrenkus į jus.

• Kai galite, vaikštinėkite. Net ir sakydami kalbas. Judesys labiau atkreipia publikos dėmesį, suteikia daugiau energijos ir galios kalbėtojui. Jei erdvės pakanka, ženkite kelis žingsnius, tada kalbėdami stabtelėkite. Nevaikštinėkite pirmyn atgal, nes tai rodo nervingumą ir erzina. Judesiai turi būti aiškūs ir ryžtingi.

• Panaudokite atramas. Jei kalbėdamas esate linkęs sudribti ir jums būdingos bejėgiškos pozos, pabandykite naudoti atramas, kurios privers išsitiesti. Kai stovite, atsiremkite ranka į stalą, kėdės atkaltę ar lentą. Kai sėdite, geriau pasilenkite į priekį ir susidėkite rankas ant stalo ar kėdės ranktūrių, o ne kryžiuokite jas. Jei tvirtų atramų nėra, pasitelkite mažesnes: laikykite stiklinę vandens, žibintuvėlį ar nuotolinio valdymo pultelį.

• Jūsų laikysena turi būti atvira, tvirta ir rodyti nuoširdumą. Pavyzdžiui, išskėstos rankos delnais į viršų reiškia palankumą ir pasitikėjimą. Venkite „pingvino“ rankų. Nerimaudami ar jausdamiesi bejėgiai, žmonės dažnai viršutinę rankų dalį glaudžia prie šonų, o gestikuliuoja tik apatine. Šitaip irgi susitraukiame, pasijusdami nerangūs ir neramūs – taip ir atrodome.

• Jei suklystate, o tai neišvengiama, neleiskite sau viduje gūžtis. Jei pradedate taip jaustis, kovokite su tuo. Atloškite pečius, išsitieskite ir sukaupkite jėgas.

Tvirčiau jaustis naudinga kasdien. Tad galios pozos gali virsti savotišku ryto ritualu, kelias minutes mėgstamoms pozoms galite skirti vos atsikėlę. Jei aplinka varžo ir negalite fiziškai atlikti galios pozicijų, įsivaizduokite, kad tai darote. Galios pozos naudingos ne tik fiziškai ir psichiškai, bet ir virtualioje erdvėje. Net fizinės avataro savybės vaizdo žaidime ar virtualioje realybėje gali pakeisti jūsų elgesį tikrovėje. Tyrimas parodė, kad sąmoningai į virtualų savo pasaulį įsijautę žmonės linkę perimti ir avataro savybes.

Susitelkti į dabartį 

Susitelkimas į dabartinę akimirką dažnai prasideda fiziškai – pasirodant ir lūkuriuojant. Susidūrus su iššūkiu ar nerimaujant, mums norisi kovoti arba pabėgti – ir tiek viena, tiek kita savaip neleidžia būti čia ir dabar. Jei pabėgame, nebegalime ten būti, nes tiesiog pasišaliname; tas pats vyksta kovojant, nes būname pernelyg įsibaiminę ar suirzę, kad suvoktume ir reaguotume į tai, kas iš tiesų vyksta.

Mūsų neverbalinė laikysena paruošia kūną susitelkti į dabartį. Hormonai sudaro vieną mechanizmą, kuris padeda veikti. Vien jau pasikeitęs kvėpavimas gali daryti didelę įtaką jūsų nervų sistemos veiklai, susilpnindamas pernelyg stiprią reakciją „kovok arba bėk“ ir sužadindamas galios jausmą.

Tekstą Amy Cuddy knygos „Išdrįsk pažadinti savo vidinę jėgą“ motyvais parengė Justina Mikeliūnaitė

  1. Ilga laika kompleksavau del savo netaisyklingos laikysenos. Todel dabar vaikus siuo klausimu grieztai suemiau. Visus mokslo metus lanko specializuotas https://alfasteps.com/paslaugos/vaikai/ treniruotes. Nes puikiai zinau, kad stiprinti nugaros raumenis yra ko gero nuobodziausia veikla, nerodanti vizualiu pokyciu raumenu atzvilgiu, taciau duodanti labai didele nauda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.