Ruošiantis vaiko priežiūros atostogų, kyla daugybė su pinigais susijusių klausimų. Šįkart į portalo VERSLI MAMA redakciją su pluoštu klausimų kreipėsi būsimasis tėtis Darius. Susigaudyti vaiko priežiūros įstatymų vingrybėse jam padeda Saulius Jarmalis, Sodros komunikacijos vadovas.
Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. išeisiu vaiko priežiūros atostogų vieneriems metams. Iki pat tos dienos turiu dvi darbovietes, iš kurių vidutinis uždarbis į rankas yra 932 per mėnesį. Tačiau kovo mėn žadu išsiimti individualios veiklos pažymėjimą ir iš vienos veiklos uždirbti vienkartinį didelį uždarbį. Ar tam, kad šios pajamos sumuotųsi su mano pajamomis iš pastovių darbų, jau kovo mėnesį turėčiau susimokėti reikalingus mokesčius „Sodrai“ avansu?
Tam, kad išeinant vaiko priežiūros atostogų ir skiriant vaiko priežiūros išmoką būtų įvertintos ir individualios veiklos pajamos, kiekvieną mėnesį turėtumėte avansu mokėti socialinio draudimo įmokas ir pateikti SAV pranešimą. Įmokas už einamąjį mėnesį reikia sumokėti iki mėnesio paskutinės dienos, o SAV pranešimą pateikti iki kito mėnesio 15 dienos.
Pavyzdžiui, jeigu norite avansu sumokėti įmokas už balandžio mėnesį, tai reikia padaryti iki balandžio 30 d., o SAV pranešimą pateikti iki gegužės 15 d.
Dirbant su individualios veiklos pažymėjimu, „Sodros“ įmokos už 2019 metų pajamas skaičiuojamos nuo 90 proc. pajamų, jau atskaičius leistinus atskaitymus. Įmokų dydis priklauso ir nuo dalyvavimo pensijų kaupime.
Valstybinio sveikatos draudimo (VSD) įmokos nuo draudžiamųjų pajamų sudaro 12,52 proc. Jeigu kaupiate papildomai pensijai pereinamuoju 1,8 proc. tarifu, tada VSD įmokos dydis sieks 14,32 proc. Jeigu kaupiate papildomai pensijai mokėdamas 3 proc. įmokas, tada VSD įmokos dydis bus 15,52 proc.
Taip pat nuo draudžiamųjų pajamų turės būti sumokėtos ir 6,98 proc. privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Kadangi dirbate ir samdomą darbą, PSD įmokas galėsite sumokėti pasibaigus metams, iki kitų, 2020 metų, gegužės 1 d.
Ar šias sumas būtinai turiu sumokėti tą patį mėnesį, kai gavau pajamų?
Jeigu norite, kad jau išeinant vaiko priežiūros atostogų ir skiriant vaiko priežiūros išmoką būtų įvertintos individualios veiklos pajamos, įmokas turite mokėti avansu. Mokėti avansu galima tik už einamąjį mėnesį. Už praeitus mėnesius VSD įmokų sumokėti avansu nėra galimybės.
Jeigu nuspręstumėte avansu VSD įmokų nemokėti, tuomet turite šias įmokas sumokėti iki 2020 m. gegužės 1 d. Sumokėjus įmokas už 2019 metus, apskaičiuota vaiko priežiūros išmoka būtų perskaičiuota ir išmokėtas skirtumas.
Kaip apskritai skaičiuojama vaiko priežiūros atostogų išmoka?
Vaiko priežiūros išmoka apskaičiuojama pagal asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti išmoką atsiradimo mėnesį.
Vaiko priežiūros atostogoms prasidėjus 2019-09-01, išmokos dydžiui nustatyti būtų vertinamos draudžiamosios pajamos, turėtos laikotarpiu nuo 2018-08-01 iki 2019-07-31, taip pat pajamos iš individualios veiklos.
Svarbu žinoti, kad maksimalus kompensuojamasis uždarbis vaiko priežiūros išmokoms apskaičiuoti negali viršyti dviejų šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių užpraeitą ketvirtį, iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, dydžio. Vaiko priežiūros atostogoms prasidėjus 2019-09-01, būtų taikomas 2019 m. I ketvirčio VDU dydis.
Be to, vaiko priežiūros išmoka per mėnesį negali būti mažesnė kaip 6 bazinės socialinės išmokos. Socialinės išmokos dydį nustatyta tvarka tvirtina Vyriausybė. Vaiko priežiūros išmoka apskaičiuojama pagal dydžius, galiojusius praeitą ketvirtį iki teisės gauti vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos. Šiuo metu minimali išmoka yra 228 EUR per mėnesį (38 EUR x 6).
Jei pasirinkote šią išmoką gauti, kol vaikui sueis vieni metai, išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 77,58 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Jei asmuo pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis 2 metai, šios išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 54,31 procento, o iki vaikui sueis 2 metai – 31,03 procento išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Atkreipiame dėmesį, kad išmokos skaičiuojamos nuo draudžiamųjų pajamų neatskaičius mokesčių (ant popieriaus). Kadangi nuo šių metų pradžios darbo užmokestis (ant popieriaus), nuo kurio skaičiuojamos įmokos, buvo indeksuotas ir padidėjo 1,289 karto, atitinkamai buvo sumažintas vaiko priežiūros išmokos procentas, tačiau pačios išmokos (į rankas) nesumažėja.
Dar vienas klausimas: skaičiau, jog geriau nutraukti individualią veiklą atostogų metu, net jei iš jos tuo metu pajamų ir negausi. Ar tai tiesa?
Jei pirmaisiais vaiko auginimo metais gausite darbinės veiklos pajamų ar išmokų, tuomet bus mažinamos vaiko priežiūros išmokos ir mokamas skirtumas tarp vaiko priežiūros išmokos dydžio ir gautų pajamų. Jeigu pajamų nebus gaunama, išmokos dydžiui tai jokios įtakos neturės.
Atkreipiame dėmesį, kad, deklaruojant pajamas už metus, įprastai laikoma, jog pajamos gaunamos tolygiai – kiekvieną mėnesį proporcinga dalis. Tokiu atveju būtų laikoma, kad tais mėnesiais, kai žmogus buvo vaiko priežiūros atostogų, jis pajamų gavo.
Tačiau teikiant metinę pajamų deklaraciją mokesčių inspekcijai galima užpildyti deklaracijos priedą GPM308M, kur gyventojas gali tiksliai nurodyti, kurį mėnesį kiek pajamų gavo.
**
Turite klausimų dėl motinystės ir verslo derinimo? Pirmiausia ieškokite atsakymų mūsų archyve: viršutiniame dešiniame kampe esančiame paieškos langelyje įveskite jus dominantį raktažodį, pvz., verslo liudijimas. Jei tinkamo atsakymo rasti nepavyko, siųskite savo klausimą adresu portalasverslimama@gmail.com ir gaukite kvalifikuotą specialistų komentarą nemokamai!