Aktualu

9 žingsniai, kaip gauti nedarbingumą ir ligos išmoką dėl mažo vaiko priežiūros

Print Friendly, PDF & Email

Šiame straipsnyje aiškiname, kaip gauti nedarbingumą ir ligos išmoką iš „Sodros“ tiems, kas augina mažus vaikus, kai šalyje dviem savaitėms sustabdytas ugdymo procesas darželiuose, mokyklose, dienos ir užimtumo centruose. Galima tartis su darbdaviais ir dirbti nuotoliniu būdu, pasiimti atostogas arba pasitelkti giminaičių pagalbą, tačiau savarankiškai dirbančioms verslioms mamoms kaip visada yra išlygų.

Lietuvoje jaunesni nei 6 metų vaikai arba vaikai su negalia, atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius, be objektyvios būtinybės neturėtų būti paliekami vieni – juos turėtų prižiūrėti arba suaugusieji, arba 14 metų ir vyresni paaugliai. Tai reiškia, kad sustabdžius ugdymo procesą mokinukai jau galėtų pabūti vieni namuose, o darželinukams reiktų vyresniųjų priežiūros.

Kai švietimo įstaigose paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvai, įtėviai, globėjai ir budintys globotojai (bet ne seneliai!), jei yra draudžiami socialiniu ligos draudimu, gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų išdavimo. Už šį laikotarpį iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

9 žingsniai, kaip gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką

Portalas VERSLI MAMA atkreipia dėmesį, kad šie žingsniai skirti tiems atvejams, kai nedarbingumo pažymėjimas imamas prižiūrėti darželinukui, priešmokyklinukui ar pradinukui. Kitais gyvenimiškais atvejais schema gali skirtis.

1 žingsnis. Kreipiamasi į šeimos gydytoją. Kovo 15 d. išplatintame Atvirame šeimos gydytojų ir slaugytojų laiške gyventojams pabrėžiama, kad nedarbingumo pažymėjimai dėl karantino, traumos ar ligos bus išduodami nuotoliniu būdu. Konsultacijos su šeimos gydytojais ir slaugytojomis taip pat vyks nuotoliniu būdu, naudojant telefonines konsultacijas. Tik su šeimos gydytojo leidimu bus galima atvykti į pirmines paslaugas teikiančią įstaigą. Gydytojas ar slaugytoja dėl būtino vizito į įstaigą jums perskambins, ir kartu nuspręsite dėl tolimesnių veiksmų.

2 žingsnis. Gydytojas išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą. Nedarbingumo priežastis „Epideminė situacija“, ligos kodas pagal TLK-10-AM – Z20.8. Reikia nurodyti prižiūrimą vaiką. Šie duomenys svarbūs šeimos gydytojams!

3 žingsnis. Vienas iš tėvų, globėjų, kuriam išduotas nedarbingumo pažymėjimas, 14 kalendorinių dienų nevyksta į darbą ir prižiūri vaiką.

4 žingsnis. Jei niekada gyvenime nesate prašę ligos išmokos, turite vieną kartą pateikti elektroninį prašymą „Sodrai“ prisijungę prie asmeninės paskyros gyventojams.

5 žingsnis. Pasirinkite skiltį Prašymai/ Susirgau arba Slaugau šeimos narį.

6 žingsnis. Pasirinkite „Prašymas skirti ligos išmoką (įskaitant slaugą) (neterminuotas) GPS1“ ir jį užpildykite.

7 žingsnis. Paspauskite „Pateikti“.

8 žingsnis. Ligos išmoka prižiūrint vaiką sudaro 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Išmoka prižiūrint vaiką skaičiuojama nuo pirmosios nedarbingumo dienos, tik už darbo dienas. Ligos išmokos dydžio skaičiuoklę rasite čia.

9 žingsnis. Išmoka išmokama į gavėjo sąskaitą ne vėliau kaip per 17 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų (prašymo, darbdavio pranešimo „Sodrai“ dėl išmokos skyrimo) gavimo.

Jei dirbate savarankiškai

Atkreipiame dėmesį, kad ligos išmoką vaikui prižiūrėti, kai švietimo įstaigose paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, gali gauti tėvai, įtėviai, globėjai ir budintys globotojai, kurie turi sukaupę ne trumpesnį nei 3 mėn. ligos socialinio draudimo stažą per pastaruosius 12 mėn. arba ne trumpesnį nei 6 mėn. stažą per 24 mėnesius.

Savarankiškai dirbantys gyventojai (išskyrus veiklą su verslo liudijimu), taip pat gali gauti ligos išmoką. Svarbu žinoti, kad išmoka paskaičiuojama, kai gyventojas deklaruoja pajamas ir sumoka socialinio draudimo įmokas.

Dirbant savarankiškai ir norint ligos išmoką gauti iškart, reikėtų „Sodrai“ teikti pranešimus apie pajamas ir įmokas mokėti avansu kiekvieną mėnesį.

nedarbingumas_9-zingsniai_versli mama

Jei auginate vaiką su negalia

Šiuo metu teisės aktai skelbia, kad savivaldybių administracijoms pavedama „privalomai užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose“.

Tai reiškia, kad nesant jokių galimybių pasirūpinti neįgaliuoju namuose, savivaldybės turės suteikti priežiūrą įstaigoje.

Nuo kitos savaitės Seime turėtų būti priimtos Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisos, kurios reglamentuoja dalinį darbą ir dalinio darbo išmokas iš „Sodros“. Siūloma, kad šalyje paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją, 14 kalendorinių dienų būtų galima nustatyti dalinio darbo laiko režimą, kurio metu darbuotojas nedirbtų, o prarastas darbo užmokestis darbuotojui būtų iš dalies kompensuojamas mokant dalinio darbo išmoką.

Tai sudarytų sąlygas tėvams laikinai prižiūrėti negalią turinčius vaikus, kurie yra vyresni nei pradinių klasių mokiniai ir lanko dienos centrus, kol artimieji dirba.

Visos šiuo metu prieinamos galimybės

NUOTOLINIS DARBAS. Tėvai ar globėjai gali prašyti darbdavio galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu darbdavys neįrodo, kad nuotolinis darbas sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu bent penktadalį viso darbo laiko, kai to pareikalauja nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, taip pat – darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. Darbdaviai yra skatinami sudaryti sąlygas darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu kuo daugiau laiko arba net visą laiką.

NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMAS. Kai švietimo įstaigoje paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvai ar globėjai gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų išdavimo. Šiuo laikotarpiu iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Pažymime, kad tokia išeitis galima tik tokiu atveju, jei vaikas yra darželinukas, priešmokyklinukas arba pradinukas, ji netinka prižiūrint vyresnius vaikus su negalia.

ATOSTOGOS. Tėvai arba globėjai gali prašyti darbdavio suteikti atostogas – pavyzdžiui, kasmetines apmokamos arba nemokamas, jei kasmetinės atostogos išnaudotos.

PAGALBA. Vaiku gali pasirūpinti kiti tėvų parinkti artimi asmenys.

ĮPAREIGOJIMAS SAVIVALDYBĖMS. Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centro vadovo sprendime dėl koronaviruso valdymo priemonių buvo papildomai įrašyta, jog savivaldybių administracijoms pavedama „užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose“.

DALINIO DARBO IŠMOKA. Kol kas nepriimta! Siūloma keisti Nedarbo socialinio draudimo įstatymą, kad šalyje paskelbus valstybės lygmens ekstremalią situaciją įmonėje ar įstaigoje būtų galima nustatyti dalinio darbo režimą, o dėl to sumažėjęs darbuotojo darbo užmokestis būtų kompensuojamas išmokant dalinio darbo išmoką iš „Sodros“.

Išmokos dydis apskaičiuojamas atsižvelgus į prieš tai buvusį darbuotojo darbo užmokestį. Paskelbus ekstremalią situaciją dalinio darbo išmokai paskaičiuoti naudojamas nedarbo draudimo išmokos dydis negalėtų būti didesnis kaip 30 proc. nuo užpraėjusio ketvirčio šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Dalinio darbo išmoka iš „Sodros“ dėl ekstremalios situacijos galėtų būti mokama ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų – per šias dienas darbuotojas nedirbtų.

Publikacija parengta pagal LR Vyriausybės ir ministerijų pateikiamą informaciją.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Teisininkė apie tai, kaip koronavirusas gali paveikti darbo santykius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.