Aktualu

4 pagrindinės virtualaus gyvenimo internete taisyklės

Print Friendly, PDF & Email

Kai versle aktyviai naudojiesi technologijomis, niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Keturios paprastos ir, atrodytų, iki skausmo žinomos taisyklės dar kartą primins, kaip tinkamai rūpintis savo skaitmenine tapatybe ir virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai – taip, kaip realiame gyvenime.

Tokie socialiniai tinklai kaip Facebook neabejotinai tapo savotiška asmenine duomenų baze. Ji gali būti įdomi ne tik draugams ir šeimos nariams, bet ir potencialiems klientams, partneriams, darbdaviams ar švietimo įstaigoms.

Kaip rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime spaudai, kompanijos „Samsung“ inicijuotos skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ atliktas tyrimas atskleidė, kad, atrodytų, net tokia technologiškai išprususi visuomenės dalis kaip moksleiviai dažnai nesusimąsto, kaip svarbu internete elgtis atsakingai ir saugoti savo asmeninę informaciją. Net 67 proc. apklausoje dalyvavusių nurodė priimantys nepažįstamų žmonių kvietimus draugauti, o 46 proc. ne visada atsijungia nuo savo paskyrų.

Stebėdami verslių mamų veiklą internete matome, kad pasikartoti virtualaus gyvenimo internete taisykles ne prošal ir joms. Štai 4 pagrindinės taisyklės, kurios padės užtikrinti savo duomenų ir tapatybės apsaugą:

1. Teisingas slaptažodis

Pirmasis žingsnis į saugų virtualų gyvenimą yra saugūs slaptažodžiai. Atminkite – slaptažodis yra panašus į dantų šepetėlį, kurį reikia reguliariai keisti. Nenaudokite to paties slaptažodžio skirtingoms paskyroms ir elektroniniam paštui, nes kibernetiniams nusikaltėliams įsilaužus į vieną jūsų socialinio tinklo profilį, grėsmėje atsidurs visi kiti.

Technologijų gamintojai siūlo išeitis tam, kad sudėtingų, iš raidžių ir simbolių sudarytų slaptažodžių nereikėtų įsiminti ar laikyti slaptoje užrašų knygutėje – parsisiųskite slaptažodžių valdymo tapatybes programėlę ir vienoje vietoje laikykite visus savo paskyrų užraktus.

Portalas VERSLI MAMA jau rašė, kad tokie slaptažodžiai kaip 12345, 123456 ir 123456789 yra naudojami mažų mažiausiai 6,3 mln. interneto vartotojų. Taigi, maždaug procentą visų slaptažodžių sudaro vien šios elementarios skaičių sekos. Nedaug nuo jų atsilieka tokie variantai kaip „asdf“ arba „qwerty“.

2. Daugiau privatumo – mažiau pažeidžiamumo

Kita saugaus virtualaus gyvenimo sudedamoji dalis yra paskyrų ir programėlių privatumo nustatymai. Iškart užsiregistravę naujame socialiniame tinkle ar parsisiuntę naują programėlę įsitikinkite, kad jūsų asmeniniai duomenys tokie, kaip gyvenamoji vieta, bankiniai duomenys ar telefono numeris, nėra viešai prieinami, o visa kita informacija pasiekiama tik jūsų pasirinktiems žmonėms.

Prieš viešindami kažkokią informaciją apie save, pirmiausia pagalvokite – ar nesijausčiau nepatogiai, jei šis įrašas būtų paskelbtas visiems prieinamoje miesto skelbimų lentoje? Kiekvienas įrašas, nuotrauka, vaizdo filmukas ar komentaras interneto gilumoje lieka amžinai. Tad neapgalvotas savo duomenų dalijimas gali turėti nemalonias pasekmes.

3. Tvarka ne tik namuose

Jūsų virtualus gyvenimas – tarsi skaitmeniniai namai, kurie gali būti prižiūrimi arba skendėti chaose. Būkite atsakingi ir į savo virtualius namus neįleiskite pašalinių bei nepalikite plyšių, pro kuriuos galėtų prasmukti piktavaliai.

Nuolat atnaujinkite savo išmanių prietaisų operacines sistemas, reguliariai keiskite slaptažodžius, patikrinkite programėlėms suteiktas prieigas ir nereikalingas išjunkite.

Jeigu išvis nebesinaudojate programėle ar socialiniais tinklais, geriausia savo paskyrą ištrinti, kad ateityje niekas negalėtų pasiekti informacijos ir skaitmeninė tapatybė nebūtų pasenusi ar prieštaringa naujai.

4. Žvilgsnis į save iš šono

Ką pasakytų jūsų antrininkas, jei pamatytų, kad internete svaidotės grasinimais ar nepažįstamiems dalijate savo telefono numerį? Greičiausiai sutiksite, kad toks elgesys yra ne tik neetiškas, bet ir pačiam vartotojui keliantis grėsmę.

Prieš skelbdami ką nors internete, pagalvokite, ar ši informacija gali būti panaudota prieš jus. Ar provokuojančiomis nuotraukomis, kurias siuntėte, niekas vėliau negalės šantažuoti?

Neskelbkite abejotinos, įžeidžiančios ar žiaurios informacijos. Verčiau dalinkitės savo pasiekimais ir kitiems naudingais įrašais, o ne asmeninio gyvenimo detalėmis, kurios gali ne tik nesužavėti potencialių klientų bei partnerių, bet ir būti panaudotos piktavalių.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Jei jūsų slaptažodis yra šiame sąraše – nedelsiant pasikeiskite

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.