Aktualu

11 patarimų apie pinigus, kol dar esate šeima

Print Friendly, PDF & Email

Ilgametė moteriška išmintis byloja: netekėk už vyro, kol nematei jo nuogo, girto ir be pinigų. Jeigu po visko, ką pamatėte, noras kurti su tuo žmogumi santykių neatšoko, pažiūrėkite, į kokius 11 punktų, susijusių su pinigais, pataria atkreipti dėmesį įvairių gyvenimo sričių specialistai. 

1) Ar tikrai jausitės geriau, sudarę sutartį iki vedybų?

Užsienio šalių, kuriose poros santykius labiau įprasta įforminti sutartimis, specialistai sako pastebintys, kad dažniausiai ikivedybine sutartimi po nosimi išrinktajam ar išrinktajai puolama mojuoti likus kelioms savaitėms ar netgi dienoms iki vestuvių. Pasak teisininkų, tokios sutartys paprastai būna įsakmios, vienpusiškos, emociškai gniuždančios ir nekonstruktyvios. Be to, abi santuokos puses ginantys įstatymai šiaip ar taip egzistuoja, todėl prieš siūlydami kitai pusei pasirašinėti tokias sutartis iki vestuvių, gerai pagalvokite, ar tai neaptemdys jūsų nuotaikos belaukiant didžiosios šventės ir nepakirs pasitikėjimo vienas kitu.

Verslimama.lt savo ruožtu primena, kad vedybų sutartis – tai sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant skyrium. Ikivedybinės sutartys yra sudaromos iki santuokos įregistravimo ir įsigalioja santuokos įregistravimo dieną.

Norintiems tuoktis bažnyčioje žinotina, kad pasirašyta ikivedybinėsutartis katalikų Bažnytinėje teisėje laikoma kliūtimi Santuokos sakramentui priimti, nes ji esą turi įtakos laisvai žmogaus valiai ir santuoką paverčia nebe dviejų vienas kitą mylinčių žmonių sandora, o juridiniu veiksmu.

2) Pinigų leidimo įpročiai per medaus mėnesį nepasikeis

Be abejo, nesiūlome savo verslo kreditingumo vertinimo pateikti jau per pirmąjį pasimatymą, tačiau apie pinigus su išrinktuoju reikia pasikalbėti kuo anksčiau. Svarbu suprasti, kad sutuoktinių finansiniai tikslai ir įpročiai turi būti panašūs. Nors žmonės ir geba keistis, būtų naivu kurti santuoką su žmogumi, paskui kurį visą gyvenimą velkasi skolų šleifas, ir tikėtis, kad jis ims ir pasikeis, vos pasibaigus medaus mėnesiui.

3) Mokykitės kuo efektyviau tvarkyti biudžetą

Dirbantieji su skyrybų bylomis pastebi, kad priežastys, dėl kurių nusprendžiama pasukti skirtingais keliais, dažniausiai yra dvi: pinigai ir neištikimybė. Ir labai dažnai pastaroji prasideda tada, kai pašlyja reikalai su pirmaisiais. Kilus konfliktams dėl pinigų, žmonės dažnai ima žvalgytis kitų pasitenkinimo šaltinių arba ima kovoti su netenkinančia padėtimi, ir dažniausiai tam pasitarnauja trečias asmuo. Porai, užuot išsivaikščiojus skirtingais keliais, pasak specialistų, verta atvirai pasikalbėti apie tai, kas vyksta su šeimos pinigine ir nustatyti trumpalaikius bei ilgalaikius finansinius tikslus.

4) Artimieji – jūsų asmeninė palaikymo komanda

Santuoka – tai ne sala bekraščiame vandenyne. Dažnai sprendimas susituokti pagimdo didelius šeimos ir draugų lūkesčius. Sutuoktinių porą socialinė aplinka gali spausti išlikti drauge bet kokiomis aplinkybėmis, todėl žmonės kartais linkę iš visų jėgų stengtis nekalbėti apie tarp jųdviejų iškilusias problemas netgi su pačiais artimiausiais žmonėmis, nors šie galėtų suteikti pagalbos. Nereikia bijoti kritikos arba pasmerkimo – jei prisipažinsite, jog judviejų santykiams reikalinga pagalba, artimieji galbūt bus patys geriausi patarėjai, nes jūsų gyvenimą gali objektyviai įvertinti iš šalies.

5) Jūsų pinigai irgi išteka

Su giliu liūdesiu tenka pripažinti, kad net jeigu po vestuvių pinigus ir toliau kiekvienas laikote savo asmeninėje sąskaitoje, finansiniu ir teisiniu požiūriu santuoka iš dviejų žmonių sukuria vieną ekonominį vienetą. Viskas, kas įgyta santuokoje, laikoma bendra jungtine sutuoktinių nuosavybe ir skyrybų atveju gali būti padalinta perpus. Apibendrintai tariant, bendros tampa tiek skolos, tiek pajamos, bendrai dalinatės riziką ir investicinę grąžą. (Dėl viso pikto grįžkite prie pirmojo patarimo 😉 – VM past.).

6) Rūpinkitės kreditingumo istorija

Nors dėl teisinių ypatumų asmenine kreditingumo istorija paprastai labiau suinteresuoti rūpintis JAV gyventojai, turinčioms verslą moterims (ir vyrams, bet čia mes ne apie juos) įtraukti tokį punktą į kontroliuojamų gyvenimo realijų sąrašą taip pat verta. Kuo geresnė jūsų verslo, taiga, ir jūsų asmeninė finansinė padėtis, tuo daugiau finansinės laisvės galite sau leisti nepriklausomai nuo antrosios pusės.

7) Susitvarkykite visus dokumentus

Net jeigu ir neplanuojate skirtis (o dauguma žmonių, žengdami prie altoriaus, to neplanuoja), labai atidžiai susitvarkykite iki santuokos įvykdytų finansinių ir kitokių sandorių dokumentus, nes jums gali tekti pareiga įrodyti, kad juos sudarydami nenaudojote bendrų šeimos pinigų. Netvarkingi apskaitos dokumentai, ypač komplikuotų skyrybų atveju, gali tapti tikru akmeniu po kaklu.

8) Skyrybos užtrunka ir kainuoja   

Kad skyrybos gali būti nepigus malonumas, jau sužinojo ir lietuviai, todėl ruošdamiesi joms, gerai pasiskaičiuokite. Vienų išlaidos santuokos nutraukimo procesui gali apsiriboti 100-500 eurų (nesitikėkite, kad tai, kas siūloma greitai ir pigiai, tikrai taip ir bus; kita vertus, į skyrybų proceso išlaidas įtraukite dokumentų tvarkymo mokesčius ir pan. – VM past). Sudėtingesniais atvejais ši suma gali išaugti dešimteriopai, o jei skyrybos itin sudėtingos – dar daugiau. Kiekvienos poros santykių nutraukimo istorija skirtinga, bet taškui joje padėti gali prireikti kelių mėnesių (gražiuoju), o kartais – ir kelerių metų (piktuoju).

9) Už tai, kad jis buvo neištikimas, visko negausite

Įtūžio ir nuoskaudos akimirką trokšti paleisti neištikimą sutuoktinį be paskutinių apatinių –  labai normalu, bet vargiai pavyks. Jūs turite teisę reikalauti, kad kaltoji pusė atlygintų turtinę ir neturtinę žalą, padarytą dėl santuokos nutraukimo, taip pat prašyti, kad grąžintų iš jūsų gautas dovanas. Ieškinyje teismui dar galite pareikšti reikalavimus dėl turto padalijimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, pavardės ir kt., prašyti teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Advokatai sako, kad tokių istorijų, kai žmona iš neištikimo vyro prisiteisia pasakiškus turtus, būna nebent amerikietiškuose filmuose – kasdienybė kur kas pilkesnė.

10)  Po skyrybų ateina gedėjimo metas

Anot psichologų, apie naują, geresnį gyvenimo etapą po santuokos nutraukimo svajojusieji dažnai nustemba supratę, jog vietoje taip laukto palengvėjimo ir laisvės pojūčio užplūdo liūdesio ir gedulo jausmai. Permainos glumina, ypač, kai iš ištekėjusios tampi išsiskyrusia, nors tarp šių dviejų socialinių statusų ir netrumpas kelias. Kartais gali susvyruoti pasitikėjimas savimi ir santykiais su supančiais žmonėmis, tačiau įvardijus problemą ir ieškant pagalbos, tikrai įmanoma susitvarkyti.

11)  Jūsų advokatas nėra jūsų psichologas

Teisininkai dažnai pastebi, kad atėję pas juos dėl skyrybų, klientai taikosi išlieti širdį, nori iki smulkmenų išaiškinti, kodėl nusprendė nutraukti santuoką ir kuo įtikinamiau išdėstyti savo argumentus, nuspalvintus emocijomis. Tiesą sakant, jausmai ir emocijos, dėl kurių kreipėtės į skyrybų advokatą, teismui kažin ar rūpės. Be to, būtent už tokias ir panašias išpažintis advokatai ir ima didelius pinigus, nes jiems, šiaip ar taip, reikia dirbti savo darbą, o ne gailėtis jūsų ar mėginti suprasti, kaip jautėtės, kai tas ar anas kažką padarė. Išvada: prieš kreipdamiesi į skyrybų advokatą, apsilankykite pas šeimos psichologą – kas žino, gal pirmojo paslaugų nė neprireiks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.