Vygaudo Juozaičio nuotr.
Kai šeimoje auga ne vienas vaikas, tėvams kone kasdien tenka juos taikyti. Vaikai pykstasi ir bendraudami su kiemo ar ugdymo įstaigos draugais. Kaip mokyti vaikus tinkamai spręsti konfliktus ir kodėl patarimą duoti atgal reikėtų pamiršti?
Kai vaikai žino elgesio taisykles, sutarti lengviau
Paramos vaikams centro psichologė, „Tėvų linijos“ vadovė Jūratė Baltuškienė pateikia rekomendacijų, kurias taikant vaikai išmoksta konstruktyvaus konfliktų sprendimo.
Broliams ir seserims ar žaidimų draugams gerai sutarti padeda, kai vaikai žino aiškias elgesio taisykles ir jų laikosi.
„Išmokus pasakyti, kad pyksta ir kad nepatinka, pavyzdžiui, šitas žaidimas, vaikams lengviau pavyksta atsitraukti ir taip išvengti konflikto. Taip pat labai svarbu mokyti paguosti, užjausti, pagirti kitus ir nuolat priminti, kad reikia palaukti savo eilės“, – sako psichologė.
Kaip tinkamai spręsti konfliktą?
Suaugusieji turėtų nuolat vaikui priminti, kad supykus, broliui/sesei ar draugui reikia pasakyti: „Man nepatinka, kad taip elgiesi“. Kai tai nepadeda, vaikas turi žinoti, kad reikia pasitraukti į šoną.
Jeigu vaikai pykstasi toliau, jie turi paprašyti pagalbos tėvų ar kitų suaugusiųjų, esančių šalia. „Tai nėra skundimas, bet mokymas ir ateityje nebijoti kreiptis pagalbos. Tuo tarpu jeigu patariame duoti atgal, mokome konfliktus spręsti agresija ir savo jėgos demonstravimu“, – pabrėžia psichologė.
Sumažinti tarpusavio konfliktų labai padeda draugiško elgesio pastebėjimas ir pagyrimas. Pasak „Tėvų linijos“ vadovės, net jeigu broliai/sesės tik minutę ramiai žaidžia, reikėtų tą užfiksuoti ir pagirti abu vaikus. Pavyzdžiui: „Šaunuoliai, kad sugalvojote šį žaidimą“, „Kaip puiku, kad pradėjote kartu žaisti“.
Vaikų skatinimas suprasti kito elgesį taip pat padeda kurti geresnius tarpusavio santykius. „Dažnai įtampai nuslūgti padeda paaiškinimas, kad, pavyzdžiui, brolis tavo bokštą sugriovė, nes norėjo su tavimi žaisti. Tačiau svarbu pabrėžti, kad taip elgtis nedera“, – sakė Paramos vaikams centro psichologė.
Efektyviausiai santykius stiprina individualus laikas su vaiku
Norint, kad vaikai kurtų draugiškus ir pagarbius santykius tiek su broliais/seserimis, tiek su draugais, psichologė J. Baltuškienė pataria niekuomet nesiūlyti ne tik duoti atgal, bet ir nesakyti: „Nedraugauk su juo“, „Kodėl tu negali būti, kaip sesė/brolis?“, „Nusileisk, nes jis mažesnis“, „Klausyk, juk jis vyresnis“. Tai žemina vaikus ir nepadeda sumažinti nei konkurencijos, nei įtampos.
Kaip efektyviausią būdą, kuris padeda išspręsti nuolatinius brolių ir seserų konfliktus, „Tėvų linijos“ vadovė išskiria individualų laiką su vaiku. Tai laikas, kai kiekvienas iš tėvų mažiausiai kartą per savaitę tuo pačiu metu užsiima kokia nors veikla tik su vienu iš vaikų.
„Veikti galima viską, kas abiems malonu, tačiau visas dėmesys turi būti skiriamas vaikui, o toks laikas – reguliarus, tarkim kiekvieną ketvirtadienį 20 minučių. Įkrauti vaikus tėvų dėmesiu reikia nuolat, lyg baterijas“, – pastebi J. Baltuškienė.
Kai individualaus tėvų dėmesio vaikas gauna pakankamai, mato, kad yra jiems svarbus. O tai labai padeda sumažinti konkurenciją tarp brolių ir seserų. Be to, stiprėja vaiko savivertė, kuriamas artimas vaikų ir tėvų ryšys.
Dėl konkrečios situacijos su psichologais galima pasitarti „Tėvų linijoje“, paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12. Daugiau informacijos – www.tevulinija.lt
Taip pat skaitykite:
Kibernetinės patyčios prieš vaiką – ar atpažįstate? Jei kūdikiai turėtų savo forumą „Atviras pokalbis“: Motinos diena pagal daugiavaikes lietuves (2018-05-04)
Ilona says:
Tie kasdieniai pykčiai tikrai kartais veda iš proto. Aiškinu, jog turi pasakyti, kad man tai nepatinka, bet juk paprasčiau iškart klykti. Stengiamės kuo daugiau laiko praleisti lauke, tuomet ir tų pykčių mažiau. Visiems nupirkome dviračius https://www.bikko.lt/vaikiski-dviraciai/ ir važiuojame iki parko, po parką, ten pasisupame ir miname atgal. Nors ir važiuodami sugeba susipykti kuris pirmas bus kuris antras. Kartais atrodo nebežinai nei kaip verstis per galvą, bet prisimeni save – juk ir mes tarpusavyje pykdavomės dėl vietos po saule, tad galbūt tai tiesiog normalu.