Aktualu

Kaip socialinis verslas inovatoriams leidžia spręsti socialines problemas

Print Friendly, PDF & Email

Šiemet jau tryliktą kartą Vilniuje vykusiame „Login“ festivalyje socialinis verslas ir pradedantieji inovatoriai sulaukė kaip niekad didelio dėmesio. Net dvi dienas startuoliai ir socialinių pokyčių lyderiai dalyvavo įvairiuose pranešimuose, pristatinėjo savo idėjas ir bandė pritraukti investicijų.

Savo idėjų svorį pasimatavo ir trys socialinių inovacijų ir verslumo programos „ChangeMakers’On“ komandos: Draugų uogienė, „Powering“ ir „Cup Cup“. Šios ne pelno siekiančios programos įkūrėja Simona Šimulytė sako, kad daug visuomeninių problemų galima išspręsti tiesiog kuriant bendruomenes.

Savo ruožtu portalas VERSLI MAMA džiaugiasi, kad Draugų uogienės sumanytoja, socialinė inovatorė Lietuvoje Violeta Masteikienė dėsto ir portalo Vasaros akademijoje. Savo paskaitoje, kuri įvyko birželio 10 d., ji dalinosi patirtimi, kaip socialinis verslas gali tapti tvarus, generuoti pakankamai pajamų ir kurti apčiuopiamą pokytį.

Socialiniai inovatoriai ne tik turi idėją ir beatodairiškai ja tiki. Jie taip pat telkia visuomenę bendram tikslui – įgyvendinti tvarius socialinius pokyčius, pajungiant šiuolaikines technologijas. Nebūtina laukti dar vieno genijaus, kuris vieno mygtuko paspaudimu išspręstų tam tikrą problemą. Labai daug galime padaryti mes patys.

Pabrėžtina, kad inovatyvus socialinis verslas taip pat, kaip ir komercinis verslas, privalo gauti pajamų ir iš jų išsilaikyti. Todėl jauniems socialiniams inovatoriams svarbus pradinis finansinis palaikymas, žengiant pirmuosius žingsnius rinkoje.

Svarbu mokytis ir partneriauti

„Deja, mūsų regione yra nedaug privataus kapitalo organizacijų, kurios pamatuoja socialinių inovacijų vertę ir tiki, jog iš jų taip pat gali išaugti „vienaragiai“. Tačiau patį didžiausią poveikį gali sukurti stiprios partnerystės, suteikiančios reikiamą pagalbą startuoliams skirtinguose jų vystymosi etapuose”, – įsitikinusi programos „ChangeMakers’On“ įkūrėja Simona.

Gegužės mėnesį vykusiame trečiajame „ChangeMakers’On“ hakatone pavyko užmegzti išties daug prasmingų partnerysčių. Viena iš jų – su technologinių startuolių akseleratoriaus „Baltic sandbox“ įkūrėja Sandra Golbreich. Būtent ji ir padovanojo galimybę trims hakatono dalyviams pristatyti savo idėjas tarptautiniams investuotojams „Login“ konferencijoje.

Anot Sandros, socialinių inovacijų startuoliai Lietuvoje sulaukia vis daugiau ir daugiau visuomenės dėmesio. Tačiau socialinių pokyčių lyderiai dažnai kaip vienintelę savo verslo finansavimo išeitį mato tik valstybinį rėmimą. „Tad mes skatiname  juos išeiti iš savo komforto zonos ir ieškoti naujų monetizavimo modelių”, – sako„Baltic sandbox“ įkūrėja.

Įvairios mentorystės programos kaip „ChangeMakers’On“, „Baltic sandbox“ ar portalo VERSLI MAMA kartu su partneriais organizuojama Vasaros akademija padeda spręsti ir švietimo problemą. Daugelis, netgi turėdami komercinio ar socialinio verslo idėją, nežino, kaip ją įgyvendinti. O hakatonuose, verslo stovyklose ir akademijose ekspertai ne tik padeda inovatoriams paruošti gerus idėjų pristatymus investuotojams, bet ir suklijuoti vientisą verslo modelį, atsakyti į svarbiausius klausimus.

Vasarą pats metas mokytis

Daugkartinių puodelių naudojimo sistemos „Cup Cup“ bendraįkūrėja Valdonė Šuškevičė patvirtina, kad dalyvavimas „ChangeMakers’On“ hakatone  jai ir jos vyrui Irmantui padėjo žengti daug tvirtesnius žingsnius savo socialiniame versle.

„Hakatone gauni tokią informaciją, kurios tikrai neperskaitysi jokiame vadovėlyje. Tu tiesiog ateini su savo idėja, iškart gauni grįžtamąjį ryšį, kas yra gerai ar negerai, ką rekomenduojama keisti ir tai pritaikai savo verslo plane. Tokie hakatonai atveria ir naujų kolaboracijų tinklą”, – sako Valdonė. Ji skatina visus, turinčius socialinių idėjų, nepraleisti šanso ir rugpjūčio pabaigoje sudalyvauti „ChangeMakers’On“ vasaros stovykloje „BoostCamp“.

Kartu su kitais inovatoriais „BoostCamp” stovykloje savo idėjais tvariais verslo modeliais pavers ir du „Login“ startuoliai: virtualios nuotolinių mokymų platformos „Educo“ komanda ir IT startuolis „Codum.io“, prekiaujantis licenzijuotais kodais, leidžiančiais išvengti ilgo ir savarankiško internetinių tinklų programavimo.

Tuo tarpu portalo VERSLI MAMA kartu su Vilniaus universiteto Verslo mokykla ir Kreditų valdymo universitetu organizuojama Vasaros akademija iki pat liepos 1-osios lauks neakivaizdininkių, norinčių prisivyti kurso drauges, kurios pradėjo mokslus birželio 10-ąją.

Apie savo verslą galvojančios arba jį jau turinčios mamos, padedamos prityrusių lektorių, Akademijoje įgis tvirtus verslo pagrindus ir parengs veikiantį verslo planą. Nenorinčios arba negalinčios mokytis visas 12 savaičių kviečiamos tapti laisvosiomis klausytojomis ir rinktis tik joms aktualias paskaitas. Laisvosioms klausytojoms nereikės ruošti namų darbų, jos negaus kvalifikacijos kėlimą patvirtinančio diplomo.

Daugiavaikė mama studijuos nemokamai

Atsižvelgiant į sudėtingą Lietuvos moterų finansinę padėtį, portalo VERSLI MAMA Vasaros akademijoje buvo nuspręsta taikyti socialinio verslo modelį. Tai reiškia, kad nuo kiekvienos įmokos už mokslą tam tikra procentinė dalis skiriama vienos daugiavaikės mamos mokslams Akademijoje apmokėti. Padedant Daugiavaikių šeimų asociacijai MES šiemet mokytis nemokamai buvo atrinkta vilnietė Renata Rudzevičienė. Prieš pusmetį mirus vaikų tėčiui, moteris su 4 atžalomis liko viena.

Motyvaciniame laiške organizatoriams, kodėl nori mokytis verslo, Renata rašė:

Esu daugiavaikė ir šiuo metu vaikams mama ir tėtis. Todėl, norėdama juos aprūpinti, dirbu kiaurą parą, vaikai skundžiasi, kad mane mažai mato. Laikas bėga, jie auga ir ačiū nepasakys už praleistus momentus. Kaip ir sveikata nepadėkos už bemieges naktis, praleistas darbe. Šiuo metu šalia pagrindinio darbo bandau užsitikrinti papildomas pajamas, kurios leistų daugiau laiko skirti šeimai, o ne vien darbui. Tačiau viskas nevyksta taip, kaip norisi, kadangi žinių yra mažai. O vien klausydama įrašų nepasieksiu užsibrėžtų tikslų. Todėl labai viliuosi laimėti šiuos mokymus, nes susimokėti už juos, deja, neturiu galimybės…

Išklausiusi visą 12 savaičių kursą ir sėkmingai atlikusi namų užduotis, Renata, kaip ir visos kitos Akademijos klausytojos, turės parengusi naują verslo planą arba atnaujinusi anksčiau turėtąjį. Be to, ji įgis galiojantį kvalifikacijos kėlimo pažymėjimą, nes Akademijos mokymų programa yra įregistruota Kvalifikacijos tobulinimo programų ir renginių registre.

VERSLI MAMA | VASAROS AKADEMIJA 2019tai 48 akademinių valandų trukmės intensyvi verslo mokymų programa su daug praktinių užduočių ir namų darbais, kurią portalas VERSLI MAMA organizuoja kartu su Vilniaus universiteto Verslo mokykla ir Kreditų valdymo universitetu. Akademija skirta toms moterims, kurios galvoja apie savo verslą arba jį kuria jau 1–5 metus, tačiau nepasiekia proveržio didelės sėkmės link. Studijuoti kviečiamos ir tos mamos, kurios nori pagilinti žinias ar jų įgyti tokiose srityse kaip projektų rengimas ir valdymas, viešieji pirkimai, skaitmeninė ir klasikinė rinkodara, verslo procesų optimizavimas, tradiciniai ir alternatyvūs verslo finansavimo būdai ir pan. Akademijoje garantuojama kokybiška mentorystė, aukščiausios kvalifikacijos specialistų konsultacijos ir kvalifikacijos kėlimą patvirtinantis diplomas. Registracija į 2020 m. VERSLI MAMA Akademiją prasidės 2019 m. gruodį.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.