Sujungiant darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius, gyventojų atlyginimas „ant popieriaus“ turi išaugti 1,289 karto, bet gaunama suma „į rankas“ dėl to nesikeis arba didės dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio plėtros. Tvirtinama, esą mokesčiai po sujungimo taps nebepatrauklūs slėpti ir mažins šešėlį darbo santykių srityje.
Dėl atlyginimų padidėjimo „ant popieriaus“ turės keistis ir procentinė ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar nedarbo išmokų dalis. Tačiau svarbu pabrėžti, kad išmokos „į rankas“ lieka tokios pat, rašoma portalui VERSLI MAMA atsiųstame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime žiniasklaidai.
„Darbdavio ir darbuotojo mokamų mokesčių sujungimas daliai žmonių nėra visiškai aiškus – gyventojai kelia klausimus, kodėl mažėja vaiko priežiūros ar motinystės išmokų procentai įstatymuose? Noriu pabrėžti, kad mažėja tik procentas, bet išmoka lieka lygiai tokia pat, kokia buvo. Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu žmogui priklauso 790 eurų išmoka, tai tokią pat sumą jis gaus ir kitais metais įsigaliojus naujiems Seimo priimtiems įstatymams“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
PAVYZDYS. Vaiko besilaukianti mama „ant popieriaus“ gauna 1000 eurų atlyginimą.
- Pasirinkusi išeiti vaiko priežiūros atostogų vieniems metams, pagal dabartinę sistemą ji turi teisę gauti 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio išmoką.
- „Į rankas“ 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka šiuo atveju siekia 790 eurų. Nuo 1000 eurų nuskaičiuojamas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis ir 6 proc. privalomasis sveikatos draudimas.
- Po mokesčių sujungimo šios moters atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto ir sieks 1289 eurus.
- Po reformos vaiko priežiūros išmoka, kai vaikas prižiūrimas vienus metus, procentais sudarys ne 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio, bet 77,58 proc.
- 77,58 proc. nuo 1289 eurų „ant popieriaus“ atskaičius GPM ir sveikatos draudimą yra 790 eurų „ į rankas“.
- Išvada: išmoka „į rankas“ nesikeičia.
Įstatymuose įtvirtintas procentinis išmokos pokytis palies ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, taip pat nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir ligos išmokas, kurios mokamos žmonėms, kai jie tampa laikinai nedarbingi dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą, iš darbo ar profesinės ligos.
Sujungiant mokesčius keisis ir prezidentinės rentos procentinis dydis, nors „į rankas“ suma liks tokia pat: šiuo metu jis yra 50 proc. prezidento darbo užmokesčio dydžio per mėnesį, o po mokesčių sujungimo bus 38,79 proc.
Toks pat išmokos procentinės dalies perskaičiavimas numatomas nepriklausomybės akto signatarams, valstybinių pensijų bei visiems kitiems išmokų gavėjams, kurių išmoka įstatyme nurodoma procentine dalimi nuo tam tikros sumos.
Šie pokyčiai įsigalios, jeigu Seimo priimtą mokesčių ir pensijų pertvarką patvirtins Prezidentė.
Taip pat skaitykite: Privalomasis sveikatos draudimas, kol mažoji bendrija negauna pajamų (SODROS komentaras) Ar galiu dirbti neatlygintinai, kol gaunu motinystės pašalpą? (advokato konsultacija) Atsako advokatė: ar mažės vaiko priežiūros išmoka, jei gaunu pajamų iš būsto nuomos?