Pirmoji taisyklė liepia investuoti apdairiai ir pirkti tik tas prekes, apie kurias turite daug patikimos informacijos. O antroji skelbia, kad finansinis raštingumas versle pasireiškia tada, kai verslininkas sugeba nepasiduoti spaudimui išleisti pinigus.
Dar nespėjote suskaičiuoti uždirbtų pinigų, o jus jau apspinta pulkas vargšų giminaičių ir kitokių kaulytojų. Pinigų reikalauja valstybė. Jų prašo labdaros organizacijos. Jūsų kišenes gviešiasi patuštinti bažnyčia, darželiai, mokyklos ir dar visa krūva vargstančių valstybinių organizacijų. Ir taip toliau, ir visa kita. Elkitės tvirtai, būkite kaip uola! Mokėkite apsiginti nuo įvairių veltėdžių ir nevykėlių!
Finansų ir verslo pasaulyje pinigų paprastai nevagia – juos išmelžia. Taip pat šiame pasaulyje vargiai sutiksite primityvių kriminalinių nusikaltėlių – tą nišą yra užėmę „oro pirkliai“. Tai žmonės, pardavinėjantys idėjas, kurių bendras pavadinimas yra „kaip uždirbti milijoną“. O finalas dažniausiai toks: jūsų ir panašių naivuolių milijonai sukrenta į jų kišenes, o jūs liekate su jų idėjomis. Ir jūsų negina joks įstatymas. Nes nėra įstatymo, kuris draustų žmogui būti naiviam.
Uždirbti pinigus lengviau, negu juos išsaugoti. Gintis finansų ir verslo pasaulyje sunku. Pagrindinius finansinės savigynos principus turėtų įvaldyti kiekvienas, kuris nori pats tvarkyti savo turtą, o drauge – ir likimą. Kai priešais save išvystate ištiestą prašytojo ranką, paklauskite savęs: „O kas man iš to, kad aš jam duosiu?“ Nebijokite būti savanaudžiai. Jei kas tvirtina, kad savo naudos paisymas yra gėdingas ar nedoras dalykas, įtariu, kad jis yra vienas iš tų dykaduonių, kurie tik ir žiūri, kaip paploninti jūsų piniginę.
Taigi ANTROJI TAISYKLĖ skelbia, kad finansinis raštingumas versle yra tada, kai turėdami pinigų, jų nešvaistote, neskolinate ir neinvestuojate vien todėl, kad taip elgtis jums kas nors patarė. Kitaip sakant, nepasiduodate spaudimui.
Savo naudos paisymas – šiuolaikinės civilizacijos ramstis. Užsidirbk, išsaugok, pagausink, išleisk savo nuožiūra – štai kaip elgtis skatina sveikas protas ir juo grįsta dorovė. Nes kuo daugiau naivuolių, pasirengusių atiduoti savo pinigus, tuo daugiau pasaulio perėjūnų, pasirengusių juos paimti.
Vienas iš Dievo įsakymų skelbia: „Nevok“. Tai – tik pusė įsakymo. Visas jis skamba taip: „Nevok ir neskatink vogti kitų“. Nes jei elgiatės naiviai ir neapdairiai, jūs tą ir darote – skatinate tam tikro sukirpimo žmones vogti, vadinasi, nusidėti.
Tegu jūsų galva visada būna šalta. Taip pat pasitikėkite savo moteriška intuicija. Jei savąja abejojate, kreipkitės patarimo į seserį, mamą, artimą draugę. Moterys spręsdamos pinigines problemas paprastai būna įtaresnės ir taupesnės, jas rečiau krečia azarto karštinė. Jos gali praleisti progą uždirbti, bet taip pat gali (priešingai paplitusiai nuomonei) atsispirti pagundai išleisti.
Iš tikrųjų nėra jokių motyvų, kurių skatinami turėtumėte išmesti savo pinigus į balą. Tarkite sau, kad dar negimė toks autoritetas, kurio spaudimo atiduoti pinigus jūs neįstengtumėte atremti. Virš savo darbo stalo pasikabinkite šūkį „Neskubėk ir būsi pirmas“. Ir kai į jūsų kabinetą įsiverš koks nors prašytojas, siūlydamas milijoną rytoj už penkis šimtus eurų šiandien, bakstelėkite į tą užrašą pirštu – prašytojui viskas turėtų paaiškėti.
O jeigu tas pats prašytojas bandys priremti jus prie sienos banalia fraze „Dabar arba niekada“, ramiai atsakykite: „Niekada“. Jei jus ragins apsispręsti greičiau, priminkite, kad jums niekas nedega. Galimas daiktas, kartais praleisite išties gerą galimybę, tačiau jei taip elgsitės nuosekliai, turėsite ir daugiau pinigų, ir daugiau ramybės.
Versle būkite apsukrūs, būkite greiti ir nesnauskite, bet niekada nepirkite, neinvestuokite ir nešvaistykite pinigų spaudžiami kitų žmonių.
Trečioji taisyklė: versle tikėkite ne idėjomis, o pinigais, kuriuos iš tų idėjų galima uždirbti. Apie tai skaitykite po savaitės.
Šiuos finansinio raštingumo patarimus rengiame remdamiesi garsaus kanadiečių žurnalisto Herberto Newtono Cassono (1869-1951) mintimis apie pinigus, gimusiomis dar praėjusio amžiaus viduryje. Nepaisant to, esame tikri, kad pono H. N. Cassono įžvalgos aktualios po šiai dienai ir gali padėti išsiugdyti verslininkės mąstymą.
Taip pat skaitykite: Finansinis raštingumas, arba Kaip elgtis su pinigais versle (1 taisyklė) Apie moterišką ubagystę Milana: turtinga, laiminga, mokytoja (II)